Kategorie:

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – największe zalety i wady

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to bardzo niezłe rozwiązanie, ale należy pamiętać o tym, że niestety nie jest ono dla każdego idealne. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są wady i zalety przydomowych oczyszczalni ścieków i kto powinien w pierwszej kolejności skorzystać z ich dobrodziejstwa.

Dla kogo jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych osób, które nie mogą skorzystać z tradycyjnej kanalizacji komunalnej. Budując nowy dom możemy całkowicie uniezależnić się od sieci i wybierać tak naprawdę wszystkie działki, które nas interesują i nam najbardziej odpowiadają pod względem lokalizacji. Jeszcze kilka lat temu nowy dom można było postawić tylko w takich miejscach, w których to doprowadzone były odpowiednie przyłącza. Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków, mogą więc być śmiało wykorzystane na przykład przez te osoby, które planują w najbliższym czasie postawić dom letniskowy bardzo wysoko w górach albo w ustronnej lokalizacji pod lasem. Rozwiązanie to sprawdzi się idealnie również w takich okolicach, gdzie co prawda planowana jest budowa nowych wodociągów, ale do użytku dostępne będą one dopiero za kilka lat.

Fachowy montaż

Niezależnie od tego, w jakim miejscu chcemy postawić nasz dom, musimy pamiętać zawsze o tym, że przydomowa oczyszczalnia ścieków swoje kosztuje. Ceny przydomowych oczyszczalni są dość wysokie, zwłaszcza jak weźmie się pod uwagę koszty związane z wykonaniem tradycyjnego przyłącza lub wybudowaniem szamba. Postawienie porządnej przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków może nas kosztować od 6 do nawet 12 tysięcy złotych. Pamiętać należy o tym, że poszczególne firmy korzystają z zupełnie innych technologii, dlatego też ceny mogą być bardzo różne. Jeżeli będziemy potrzebowali oczyszczalni ścieków dla większego gospodarstwa domowego, to oczywiście będziemy musieli więcej zapłacić. Warto wybrać jednak doświadczoną firmę, która wykona fachowy montaż od a do z, dzięki czemu będziemy mieć 100% pewność, że nasza oczyszczalnia ścieków działać będzie prawidłowo i nie zawiedzie nas w najmniej spodziewanym momencie.

Tania eksploatacja

Przydomowe oczyszczalnie ścieków kosztują zdecydowanie więcej niż szambo, ale na szczęście ich eksploatacja jest o wiele tańsza, dzięki czemu można zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Miesięczny koszt obsługi oczyszczalni biologicznej jest minimalny, ponieważ sprowadza się jedynie do zużycie niewielkiej ilości energii elektrycznej. W przypadku tradycyjnego szamba, będziemy musieli za każdy wywóz zapłacić. Warto wspomnieć również i o tym, że przy eksploatacji oczyszczalni ścieków, nie mamy styczności z nieprzyjemnym zapachem.

Względy ekologiczne

Nowoczesne oczyszczalnie ścieków prezentują się dużo korzystniej również pod względami ekologicznymi. Wykorzystuje się w nich wyłącznie naturalne procesy rozkładu, dzięki którym to nasze zanieczyszczenia błyskawicznie zamieniają się w nieszkodliwe związki mineralne. Warto wspomnieć również i o tym, że prawidłowo funkcjonujące szambo także nie stanowi żadnego zagrożenie ekologicznego, ale fermentujące substancje organiczne mogą przyczynić się do powstawania gazów, które dla człowieka mogą być trujące.

Dodatkowe zalety przydomowych oczyszczalni ścieków

Budowa przydomowych oczyszczalni biologicznych jest tak naprawdę przedsięwzięciem czysto proekologicznym, dlatego też osoby, które planują skorzystać z ich dobrodziejstwa mogą liczyć na dotacje i preferencyjne kredyty udzielane na przykład przez Bank Ochrony Środowiska. W Polsce praktycznie w każdym województwie działają specjalne programy samorządowe, których głównym celem jest finansowe wspieranie właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków. Ekologiczne oczyszczalnie ścieków okazują swoją wyższość również jeżeli weźmiemy pod uwagę aspekty komfortu użytkowania. Oczyszczalnie wykonane są przeważnie z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu będą nam sprawnie służyć przez wiele długich lat użytkowania, a co najważniejsze przeglądy techniczne będziemy mogli wykonać samodzielnie, bez potrzeby wzywania specjalnej ekipy.

Dodaj komentarz