aranżacja
Kategorie:

W jaki sposób przygotować mieszkanie do sprzedania i podnieść jego wartość bez ponoszenia wysokich kosztów?

Avatar
Opublikowane przez Sabina

Aktualnie wiele osób żyje w pośpiechu i nie ma czasu na zwrócenie uwagi na pewne drobiazgi w mieszkaniu. Tym bardziej nie ma kiedy się nimi zająć. Mimo to sprzedaż mieszkania jest momentem, w którym wszystko należy dopiąć na ostatni guzik. Poniższa lista pomoże poprawić prezentację mieszkania i podnieść jego wartość.

Jak szybko osiągnąć zamierzony efekt?

Istnieje kilka prostych sposobów, które pomogą przygotować mieszkanie i sprawić, że potencjalni klienci będą zadowoleni już od momentu przekroczenia progu. Dużą zaletą poniższych metod jest fakt, że wprowadzenie ich w życie nie obciąży portfela.

Zadbanie o krany i odpływy

Woda cieknąca z kranu oraz pojedyncze krople uciekające mimo zakręconych kurków często rzucają się w oczy. Klienci mogą mniej przychylnie patrzeć na mieszkanie, w którym takie drobiazgi są niedopilnowane. Warto zająć się tym od razu. Tym bardziej, że nie pochłonie to wiele czasu ani funduszy.

Przeciekające krany i rury są zwykle powodem zużytej uszczelki. Wystarczy wymienić ją na nową, aby pozbyć się kłopotu. Cały proces zajmuje do 10 minut i nie stanowi żadnych problemów. Jednocześnie gwarantuje zupełnie nowy komfort życia i przychylniejsze spojrzenie klientów. Zestaw uszczelek do baterii kosztuje około 5 złotych. Należy pamiętać, aby przed przystąpieniem do wymiany uszczelek zakręcić dopływ wody. Pozwoli to uniknąć zalania podłogi i konieczności dodatkowego sprzątania.

W kwestii odpływów pojawia się także temat ich niedrożności. O ile jest to coś, czego można nie zauważyć podczas oglądania mieszkania, to z pewnością łatwo jest poczuć. Powstający z włosów i mydła osad powoduje zatory, które sprawiają, że woda zatrzymuje się w rurach. Zachodzące procesy sprawiają, że z odpływu ulatniają się nieprzyjemne zapachy, które z pewnością nie pomagają w negocjacjach. Na szczęście istnieją trzy proste sposoby pozbycia się problemu.

Na początek warto spróbować gumowej przepychaczki (koszt: ok. 20 zł). Jeśli ten sposób okaże się zawodny, można sięgnąć po specjalistyczną sprężynę do udrażniania. Jej koszt oscyluje w granicach 20 – 50 zł, zależnie od modelu i wielkości. Dobrym pomysłem jest również użycie profesjonalnego środka do udrażniania odpływów, którego cena nie przekracza 30 zł.

Ostatnim, darmowym sposobem jest odcięcie dopływu wody, odkręcenie rur znajdujących się pod zlewem i ręczne ich wyczyszczenie. Ta metoda zajmuje do 30 minut czasu.

Sprawne oświetlenie

Mieszkanie w promieniach słońca wygląda zwykle najlepiej, ale często nie ma możliwości skorzystania z uroków pogody. Pochmurny dzień lub późna pora sprawiają, że w mieszkaniu jest ponuro i ciemno. Można temu zaradzić wymieniając spalone żarówki. Już ten prosty krok pozwoli całkowicie odmienić atmosferę panującą w mieszkaniu.

Jeśli sprzedajesz dom, postaw na dodatkowe oświetlenie posesji. Przydatna może być ciekawa lampa do ogrodu, które ozdobi zarówno architekturę jak i krzewy, kwiaty czy drzewa.

Naprawione meble

Często zdarzają się sytuacje, w których właściciel zapomina o oberwanych drzwiczkach od szafki, skrzypiących drzwiach czy zacinającej się szufladzie. Ich wyregulowanie, dokręcenie śrubek czy naoliwienie zawiasów i elementów jezdnych nie zajmie więcej niż 15 minut.

Wyrzucenie lub sprzedanie zniszczonych mebli

W modzie jest aktualnie minimalizm. Nadmiar mebli i różnego rodzaju sprzętów odbiera poczucie przestrzeni i swobody, co negatywnie odbija się na cenie mieszkania. Wyrzucenie lub sprzedanie popękanych taboretów, podrapanych przez kota materaców, pogryzionych przez psa foteli czy podziurawionych zasłon pozwoli uzyskać przyjemny efekt i dać klientowi pole do wyobraźni. Niech już od początku urządza swoje nowe mieszkanie i planuje rozstawienie mebli. Jest to znacznie łatwiejsze, jeśli w rzeczywistości nie widzi ich nadmiaru i nie jest nimi przytłoczony.

Wywóz odpadów wielkogabarytowych jest darmowy. Wystarczy zorientować się kiedy są one odbierane. Informacje taką można uzyskać u ochrony, administracji osiedla lub wspólnoty mieszkaniowej.

Na tym etapie warto również pochować wszelkie prywatne rzeczy do szuflad. Jeśli klient nie będzie widział zdjęć, dyplomów czy plakatów obecnego właściciela, to znacznie łatwiej zacznie myśleć o mieszkaniu jako o swoim. W efekcie będzie bardziej skory do podjęcia decyzji zakupu i zapłacenia wyższej kwoty.

Generalne porządki

Ten etap jest jednym z dłuższych przystanków. Dokładne odkurzenie i umycie podłóg, wytarcie kurzy, pozmywanie naczyń, uporządkowanie szaf oraz umycie okien i zlewów może zająć kilka godzin. Warto zacząć od zrobienia porządków w szafach, następnie przejść do wycierania kurzy oraz mycia wanny i umywalek, aby następnie zająć się odkurzaniem i myciem podłóg, które będzie zwieńczeniem całej pracy.

W tak przygotowanym mieszkaniu panuje znacznie lepsza atmosfera, co z pewnością zauważy każda osoba przekraczająca jego próg. W przypadku okien warto pamiętać o często pomijanej kwestii: należy umyć nie tylko szybę z obu stron, ale także ramy. Porządek sprzyja cenie!

Odświeżenie ścian

Proces jest czasochłonny, zwłaszcza przez wymagane przygotowania. Najłatwiejszy sposobem na odświeżenie ścian jest oczywiście ich pomalowanie. Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego, szczególnie, że mowa o odświeżeniu, a nie remoncie mieszkania. Farba powinna odpowiadać kolorowi malowanej ściany. Wystarczy nałożyć jedną warstwę. To w zupełności wystarczy, aby przykryć wszystkie niedoskonałości.

Zabranie zwierzęcia z domu na czas pokazywania mieszkania

Wiele osób zmaga się za alergiami. Ten problem dotyczy w szczególności dzieci i młodzieży, dlatego też ich rodzice będą zwracać szczególną uwagę na obecność zwierząt w domu. Alergeny psa czy kota, nawet mimo najdokładniejszych porządków, mogą pozostać w mieszkaniu jeszcze przez długie lata.

Dobrze jest pochować wszystko, co wskazuje na obecność zwierzęcia w domu. Psa na spacer może zabrać jeden z domowników. Kota czy chomika można na chwilę oddać pod opiekę zaprzyjaźnionego sąsiada. Rybki w akwarium nie stanowią problemu – one nie wywołują alergii. W ich przypadku wystarczy zadbać o czysty zbiornik i dobrą prezentację.

Istnieją również inne zwierzęta, bardziej egzotyczne, które wymagają indywidualnego pojęcia. Jeśli klient boi się pająków albo węży, a zobaczy je w mieszkaniu, to z pewnością zrezygnuje z jego zakupu. Oczywiście nie zawsze istnieje możliwość przekazania pupila pod czyjąś opiekę lub chwilowego zabrania go z domu. W takiej sytuacji należy zadbać o odpowiedni porządek, czystą kuwetę, terrarium czy akwarium. Ważne, aby nie pojawiały się nieprzyjemne zapachy lub widoki.

W tym wszystkim istotne jest, aby nie ryzykować zdrowiem zwierzęcia. Mimo wszystko najważniejsze jest, aby nie zostało narażone na niepotrzebny stres.

Przyjemny zapach w mieszkaniu

Po wszystkich porządkach zdarza się, że w mieszkaniu zapanuje zaduch albo intensywny zapach, którego nie można pozbyć się zwykłym otworzeniem okien. Może to być wynikiem gotowania, pastowania butów, palenia tytoniu czy specyficzna woń ubrań wyjętych z szafy. W takiej sytuacji nie warto iść na łatwiznę ani przesadzić w drugą stronę.

Popularne odświeżacze w aerozolu nie są dobrym rozwiązaniem. Ich chemiczny i intensywny zapach może bardziej zaszkodzić nic pomóc. Z kolei wszelkiego rodzaju kadzidła mogą nie pasować preferencjom klienta i również charakteryzują się silnym zapachem.

Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w oczyszczacz powietrza, który po sprzedaniu mieszkania z pewnością przyda się w nowym lokum. Niektóre modele mają możliwość ozonowania, jonizowania albo aromatyzowania powietrza.

Czy to wystarczy, żeby podnieść cenę mieszkania?

Przyjemna atmosfera, dobre pierwsze wrażenie oraz stworzenie klimatu, w którym chętnie spędziłoby się wolny czas sprawiają, że klient dużo chętniej zapłaci za mieszkanie. Porządek, minimalizm z niewielkimi i niekontrowersyjnymi ozdobami, świeże powietrze i przyjemny aromat potrafią zdziałać cuda. Żeby w ten sposób przygotować mieszkanie wystarczą 3 do 4 dni spokojnej pracy.

Część z wykonanych czynności pomoże także w przeprowadzce do nowego mieszkania. Ułożone ubrania, wyrzucone zbędne meble czy akcesoria sprawią, że pakowanie rzeczy będzie znacznie przyjemniejsze. Przekłada się to również na mniejszy koszt przeprowadzki oraz minimalizuje ryzyko zgubienia lub uszkodzenia cenniejszych rzeczy.

 

Dodaj komentarz