Susza, z jaką mamy do czynienia w tym roku, sprawia, że szukamy różnych sposobów na zatrzymanie wody w glebie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla rolnictwa, niemniej jednak również osoby pielęgnujące swoje przydomowe ogrody, również powinny tą kwestią się zainteresować. Albowiem podczas suszy należy unikać podlewania trawników. Ważne jest maksymalne oszczędzanie wody. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby w maksymalny sposób zatrzymać w ogrodzie wodę, która pochodzi z opadów atmosferycznych. Jak tego dokonać?
Gospodarowanie woda opadową
Gospodarowanie wodą opadową nie jest kwestią prostą, zwłaszcza że ostatnimi czasy deszczu mamy jak na lekarstwo. Niemniej jednak warto podkreślić, że kiedy już deszcz pada obficie, to spora ilość wody zwyczajnie się marnuje spływając do kanalizacji. Dlatego też projektując ogród powinniśmy stosować kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam w maksymalny sposób zatrzymać wodą opadową. W tym celu przede wszystkim powinniśmy tak projektować chodniki i podjazdy w naszym ogrodzie, aby woda deszczowa miała możliwość spływania w kierunku trawnika, a także nasadzeń.
Magazynowanie deszczówki
Wodę deszczową warto również magazynować. Albowiem może ona nam się przydać do późniejszego podlewania ogrodu. W jaki sposób zbierać deszczówkę? Przede wszystkim musimy zorganizować jakiś pojemnik do magazynowania wody opadowej. Może to być beczka, czy też stara wanna. Możemy również poprowadzić specjalną instalację, która będzie zbierała wodę z rynien umieszczonych na naszym domu. Następnie woda może być bezpośrednio kierowana do zbiornika umieszczonego w ogrodzie.
Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?
Kolejnym aspektem, który musimy również wziąć pod uwagę, jest odpowiednie oszczędzaniem wody w ogrodzie. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować ze stosowania zraszaczy do trawników. Niemniej jednak jeśli nie chcemy całkowicie odejść od tej technologii, to warto stosować takie rozwiązania, które w maksymalny sposób pozwolą zaoszczędzić wydatkowanie wody. Dlatego warto zainwestować zraszacze, które są sterowane komputerowo i pozwalają na takie dozowanie wody, aby odpowiednio zaspokoić potrzeby roślin. Takie zraszacze posiadają również czujniki wilgotności i są programowalne, dlatego w tym wypadku marnotrawstwo wody będzie zminimalizowane.
Ściółkowanie roślin
Aby zatrzymać wodę w glebie warto również zastosować ściółkowanie roślin. Przede wszystkim ściółka zapobiega odparowywanie wilgoci i jest dobrym remedium na przesuszanie się gleby. Aby stworzyć ściółkę możemy wykorzystać kompost, a także jakieś trociny, czy też korę i szyszki. Dobrym rozwiązaniem będzie również pocięta słoma.