fundamenty
Kategorie:

Izolacja pionowa fundamentów w domu jednorodzinnym

Wykonanie izolacji pionowej fundamentów to w zasadzie konieczność, gdy chcemy chronić nasz dom przed wilgocią pochodzącą z gruntu. Nawet gdy zdecydujemy się na ławę z materiału charakteryzującego się wysoką odpornością na działanie wody, np. betonu wodoszczelnego, odpowiednia izolacja pionowa fundamentów wciąż może być bardzo wskazana.

Przed czym naprawdę chroni izolacja pionowa fundamentów?

Na początek ważne uściślenie: izolacja pionowa fundamentów dotyczy w tym przypadku nie tylko warstwy termo- oraz hydroizolacji znajdującej się na stopach czy ławach. Ściany fundamentowe także powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Zarówno przed wodą gruntową, jak i opadową. Przecież fragment ściany znajdującej się nad powierzchnią gruntu wcale nie jest odporny na działanie wilgoci.

Ponadto sama izolacja pozioma, zapobiegająca kapilarnemu podciąganiu wody przez mury, będzie niewystarczająca – woda może przesączyć się do wnętrza muru poprzez pory znajdujące się na jego powierzchni. Nawet gdy decydujemy się na fundamenty z betonu wodoszczelnego, dodatkowe warstwy hydroizolacji wciąż są zalecane. Szczególnie w sytuacji, gdy na placu budowy mamy do czynienia z wysokim zwierciadłem wód gruntowych.

Poza tym pamiętajmy, że izolacja pionowa fundamentów – termiczna oraz przeciwwodna – chroni nasz dom przed szeroko rozumianą korozją murów. Woda przedostająca się do wnętrza ścian może powodować niszczenie zbrojenia, a gdy zamarznie, kryształki lodu „rozsadzają” beton, powodując niszczenie jego struktury. Ponadto wilgotne ściany sprzyjają rozwojowi pleśni oraz glonów. Właściwości termoizolacyjne zawilgoconych przegród także ulegają znacznemu pogorszeniu, podobnie jak ich właściwości nośne; budynek staje się mniej stabilny, szybciej również traci ciepło.

fundamenty

Wybór materiałów do izolacji pionowej fundamentów

Zabezpieczenie fundamentów przed wodą i niskimi temperaturami zawsze jest projektowane w kontekście określonych warunków gruntowych lub technicznych, np. głębokości posadowienia domu. Oznacza to, że samodzielne wprowadzanie jakichkolwiek zmian w projekcie izolacji pionowej fundamentów jest równie złym pomysłem, co rezygnacja z tego typu ochrony. Do tego dochodzi konieczność zachowania odpowiedniego reżimu technologicznego oraz wykonawczego podczas prac budowlanych. Przede wszystkim dlatego, że źle zaizolowane fundamenty bardzo trudno naprawić, gdy dom będzie już gotowy.

W przypadku termoizolacji fundamentów, inwestorzy najczęściej decydują się na płyty z polistyrenu XPS lub EPS, ewentualnie na zamkniętokomórkową pianę poliuretanową. Materiały te są wytrzymałe, mają dobre właściwości termoizolacyjne, a dodatkowo pianę można stosować na działkach o podwyższonym poziomie wód gruntowych.

Kwestia hydroizolacji jest odrobinę bardziej skomplikowana, ponieważ materiałów, którymi można ją wykonać, jest po prostu więcej. Inwestorzy mogą się zdecydować na masy hydroizolacyjne bitumiczne lub polimerowe. Do tego dodajmy emulsje lateksowe, rozpuszczalne w wodzie, lub też zaprawy hydroizolacyjne, którymi można izolować ściany we wnętrzach pomieszczeń. A także membrany, folie polietylenowe – gładkie oraz kubełkowe – czy papy asfaltowe. Wybór jest naprawdę duży.

Dlatego jeżeli nie wiemy, jakie materiały będą optymalne do pionowej izolacji fundamentów, warto skorzystać z pomocy specjalistów ze sklepu suez.com.pl. Szeroka gama produktów połączona z możliwością uzyskania rzetelnej porady powinny zadowolić każdego inwestora, który poszukuje wysokiej jakości materiałów izolacyjnych za rozsądną cenę.

Dodaj komentarz