Kategorie:

Oczyszczanie wody to konieczność

Na szczęście od wielu lat zupełnie rozsądne ceny mają urządzenia do oczyszczania ścieków. Bo czy dbanie o naturę to przejaw ekstrawagancji? Niech każdy odpowie sobie na to pytanie w spokoju własnych myśli. Warto podejmować takie próby dla spokoju własnego sumienia, bo często jest to lepsze i tańsze niż nierobienie niczego lub tylko pozoracja akcji. Z pewnością tak jest.


Dbanie o środowisko powinno się zaczynać od siebie. Bardzo dobrze spisują się w tej roli oczyszczalnie ścieków. Urządzenie, które w procesie uzdatniania ścieków nie potrzebuje dodatkowych nakładów, jest kwintesencją idei oszczędzania i działania proekologicznego. Proste konstrukcje z reguły nie zajmują zbyt wiele miejsca. W budowie rozróżnia się kilka zasadniczych sekcji.

Zbiornik na płynne nieczystości jest elementem najważniejszym

Magazynuje duże ilości ścieków i pozwala działać mikroorganizmom w procesie oczyszczania. Wykonane badanie wody przy ujściu systemu daje podstawy sądzić, że założenie ma szanse sprawdzać się przez długie dziesięciolecia. Wyposaża się dodatkowo instalację w urządzenia wspomagające takie jak separator tłuszczu, odmulacz i jeszcze kilka innych wykorzystywanych opcjonalnie. Biologiczne oczyszczalnie ścieków są nie sprawiającymi kłopotu urządzeniami, a ich konserwacja nie nastręcza kłopotów.

Zbiorniki wykonuje się ze stali, plastiku albo betonu towarowego zbrojonego stalą żebrowaną. Oba materiały są odporne na większość czynników chemicznych. Bakterie i fauna zajmują się rozkładem materiału biologicznego. Resztę procesu realizuje się na poletkach z roślinnością biorącą udział w przechwytywaniu odpadów mineralnych. Należą do nich trzciny, którymi obsadza się poletka filtracyjne lub gaje wierzbowe. Wierzba skutecznie wychwytuje niebezpieczne dla ekosystemu mineralne składniki. System korzeniowy drzew jest bardzo gęsty i bardzo sprawny.

Dodaj komentarz