Fontanna
Kategorie:

Fontanna czyli kawałek raju w ogrodzie

Avatar
Opublikowane przez Sabina

Ogród to miejsce, w którym w pogodne dni odpoczywamy po dniu pracy, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Warto więc pomyśleć o stworzeniu w nim prawdziwej enklawy spokoju z kojącą zmysły fontanną.

Szum przelewającej się wody uspokaja skołatane nerwy i pozwala na wewnętrzne wyciszenie, co jest niewątpliwie wskazane we współczesnych, bardzo dynamicznych czasach. Relaksujące właściwości fontann znano już w starożytności, niemniej jednak w tamtych czasach wodotryski służyły głównie jako ujęcia wody lub miejsca związane z kultem religijnym. Nie oznacza, to że pojawiały się one tylko w przestrzeniach publicznych. Bogaci Rzymianie w starożytnych Pompejach umiejscawiali fontanny w swoich willach w przestrzeni atrium, a konkretniej w ich centrum, i otaczali je płytkim basenem, tzw. impluvium. Wodotryski w przestrzeni prywatnej możemy odnaleźć również w okresie średniowiecza w kulturze arabskiej. Znajdowały się one w ogrodach, które miały być fragmentem raju na ziemi, czego doskonałym przykładem są te, które można dziś oglądać w murach arabskiej Alhambry. Płynąca woda w ogrodzie była również niezwykle doceniana w kulturach wschodu, gdzie była symbolem spokoju, równowagi i życia. Współcześnie fontanna również dodaje ogrodowi szyku i elegancji. Warto zastanowić się nad jej umiejscowieniem w przestrzeni ogrodu, aby zyskać prywatny raj na ziemi.

Pomysł na fontannę

Sposobów na umieszczenie fontanny w ogrodzie jest naprawdę wiele. Można ją osadzić zarówno w ziemi, jak i zbudować specjalny murek, po którym będzie spływać woda lub taki, który stanie się obudową dla fontanny. Murki jako elementy fontanny zyskały niesłychaną popularność w ogrodach ze względu ciekawy design i łatwość wykonania. Ważną kwestią przy jej budowie, abstrahując od mechanizmu hydraulicznego, jest dobór właściwych materiałów, które będą pasowały wizualnie do reszty aranżacji. W nowoczesnych ogrodach świetnie sprawdzają się w tej roli murki zbudowane z pustaków betonowych, takie jak na przykład Polbruk Neo. Posiada on geometryczny, prostokątny kształt, gładką fakturę oraz modne w nowoczesnych aranżacjach kolory utrzymane w tonacji szarości – grafit i stalowy. Neo doskonale nadaje się również do budowy murków oporowych, obudowy skarp, ścian chroniących przed nadmiernym hałasem otoczenia i ogrodzeń. Ma wymiar 10×20×60 cm. i jest idealnym materiałem do budowy fontanny będącej oryginalnym akcentem w przestrzeni ogrodu. W ogrodach w stylu rustykalnym w tej roli świetnie sprawdza się murek Albero. Murek ten jest inspirowany łupkiem skalnym i przypomina historyczne konstrukcje pochodzące z włoskiej Toskanii. Jego budowa nie jest czasochłonna, gdyż stawia się go z gotowych modułów o wymiarach: 41×7,7×18 cm. Dostępny jest w kolorze alpen (grafitowo-czarny) i brenta (beżowo-szary).

Pierwszym krokiem wznoszenia fontanny jest budowa murka z betonowych prefabrykatów. W jego granicach umieszcza się nieckę przyszłej fontanny. Murek można wznieść na planie kwadratu lub prostokąta, zachowując zasadę prostych linii i geometryzmu. Żeby to zrobić, najpierw trzeba wytyczyć go na gruncie, a następnie wykonać wykop i ławę fundamentową o szerokości 30 cm i głębokości do strefy przemarzania charakterystycznej dla danego regionu geograficznego. Następnie należy wykonać szalunek ławy żelbetowej i zalać betonem C20/25. Po 24 godzinach  można przystąpić do montażu murka. Montuje się go na zaprawie klejowej, uważając by nie wydostała się na zewnątrz. Do prac tych należy użyć kleju elastycznego zewnętrznego. Po przyklejeniu wypełnia się otwory w pustakach zaprawą półsuchą np. B25, którą trzeba zagęścić. Należy również pamiętać o umieszczeniu w konstrukcji prętów pionowych. Pręty powinny być montowanie co 1m. Ich zadaniem jest wzmocnienie murka.

Wodotrysk czy kaskada?

Finalny wygląd fontanny zbudowanej z betonowych elementów zależy tylko i wyłącznie od pomysłu oraz koncepcji projektanta. Po zakończeniu prac związanych ze wznoszeniem obudowy fontanny należy zamontować jej mechanizm. W przestrzeni pomiędzy ścianami wykonanymi z murka należy umieścić zbiornik, a w nim pompę wodną, która będzie tłoczyła wodę ku górze (oczywiście trzeba ją podłączyć do źródła zasilania). Aby uzyskać efekt wody tryskającej z kamieni trzeba umiejscowić rurę tłoczącą wodę pionowo, nad górną częścią zbiornika zamontować ruszt i po jego osadzeniu ułożyć na nim kamienie, na przykład duże otoczaki.  W przypadku, gdy woda ma spływać po ścianie tworząc kaskadę, należy wyciągnąć ku górze rurkę, z której ma lecieć woda. W tym celu najlepiej zrobić otwór w dolnej części zbiornika i pustaka, a następnie przeciągnąć ją przez otwory w pustakach budujących najwyższą ścianę do wysokości, na której ma wypływać woda. We wcześniej przygotowanym pustaku umiejscawia się ozdobną prostokątną wylewkę ze stali, z której będzie wypływać woda. Tak przygotowanej kaskadzie można dodać niebywałego uroku nocą, umieszczając pod wylewką oświetlenie wykonane z listwy LED. Należy jednak pamiętać, że źródło światła powinno być wodoszczelne.

Obecnie najbardziej popularne są fontanny z obiegiem zamkniętym, co oznacza, że nie trzeba do nich doprowadzać wody.  Murek czyli obudowa, zbiornik wypełniony wodą, pompka, prąd zasilający pompę i fontanna gotowa. Dobrze jest również przewidzieć elementy filtrujące wodę, gdyż w przypadku obiegów zamkniętych jest to niezwykle ważne. Podczas działania fontanny woda paruje i rozpryskuje się, dlatego należy pamiętać również o regularnym uzupełnianiu wody w zbiorniku, aby nie zatarł się jej silnik. Jest to bardzo istotne, by móc długo cieszyć się  szmerem wody w prywatnej oazie.

Tak przygotowana fontanna z całą pewnością umili czas spędzany w ogrodzie w miesiącach wiosennych i letnich, a do tego doda każdej nowoczesnej przestrzeni szyku i elegancji oraz stanie się namiastką… raju na ziemi.

Dodaj komentarz