Kategorie:

Bez wody nie da się żyć

Woda pitna w wielu zakątkach świata jest cenniejsza niż złoto. Bez niej nie ma życia. A przecież światowe zasoby wody kurczą się w zastraszającym tempie. Oczyszczalnie wody stają się elementem niezbędnym każdego gospodarstwa domowego i każdej fabryki, której zarząd chce dbać o środowisko naturalne. Każda oczyszczalnia przydomowa w prosty sposób przyczynia się do powrotu wody do obiegu, w którym woda nadaje się znów do użycia.

Samo oszczędzanie wody nie załatwi sprawy. Jest nas coraz więcej i ograniczone korzystanie z zasobów niwelowane jest przez permanentny przyrost liczby ludności. Populacja może niedługo osiągnąć masę krytyczną i biedna ziemia nie poradzi sobie z taką ilością mieszkańców. Zmiany będą tak głębokie, że nie da się żyć na naszej planecie. Oszczędzanie nie dotyczy tylko wody. Zasoby naturalne planety są na wyczerpaniu.

Wracając do oczyszczania wody, w nowej technologi spędziły się szamba plastikowe. Zbiornik do gromadzenia nieczystości jest dużym pojemnikiem wykonanym z wytrzymałego polimeru. Szambo plastikowe wewnątrz posiada złoże biologiczne, w skład którego wchodzą miliardy drobnoustrojów. Flora bakteryjna i fauna drobnych żyjątek żywiących się rozkładającą się materią biologiczną. Kolonie drobnoustrojów pozwalają na ograniczenie stosowania środków chemicznych.

Jak dbać o wodę?

Rzeczą najważniejszą jest dbanie o przyszłe pokolenia. Nie ma przecież ważniejszej sprawy dla ludzi niż trwałość zasobów naturalnych naszej planety. Najważniejsze jest, żeby zostawić przyszłym pokoleniom świat w przynajmniej poprawnym stanie. A nie jest to łatwe. Każdy może stać się autorem planu i pomóc w realizacji jego założeń. Demografia od kilku dziesięcioleci nie sprzyja zachowaniu tego, co przez miliony lat hołubiła natura. Jest nas coraz więcej i wykorzystanie tego, co w zasobach naturalnych zwiększa się wykładniczo. Dlatego ubytek zasobów następuje w zastraszającym tempie.

Budując oczyszczalnie ścieków, można dołożyć małą cegiełkę do realizacji tego bohaterskiego planu. Planując prace związane z montażem biologicznego złoża, większość potrzebnych danych można znaleźć w internecie. Jak to zrobić? Wystarczy zapisać jedno zdanie. Hasło brzmi „biologiczne oczyszczalnie ścieków zasada działania”. Postęp w technologii wyszukiwania wykonał w ostatnich kilkunastu latach kilka potężnych skoków i znalezienie potrzebnych informacji jest dziecinnie proste.

Oczyszczalnia ścieków jest konstrukcją nieskomplikowaną. Złoża biologiczne dbają o rozkład materiału biologicznego. Jest wiele szczepów bakterii, które również radzą sobie z chemicznymi wytworami naszej cywilizacji. Woda wypuszczona do gruntu roztacza się w ziemi a składniki mineralne i roślinność zatrzymują pozostałości nierozłożonych zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz